Materiał pomocniczy dla osób wypełniających ankietę oraz wszystkich osób zainteresowanych prawami człowieka.
W ostatnich latach nastąpiła w Polsce daleko idąca polityzacja praw człowieka, niekorzystna dla obywateli i obywatelek. W uproszczonym języku debaty publicznej często są one postrzegane jedynie jako instrument o charakterze antydyskryminacyjnym; jako instrument walki z opresją wobec osób nieheteronormatywnych, cudzoziemskich, starających się o status uchodźcy. Uległo pewnemu zatarciu (…) to, że prawa człowieka są, po pierwsze, elementem obowiązującego w Polsce prawa, tak krajowego, czyli Konstytucji i ustaw, jak i obowiązującego w Polsce prawa międzynarodowego. Ich przestrzeganie nie jest (…) koncesją ze strony państwa, która może zostać przyznana albo cofnięta w zależności od widzimisię aktualnej władzy, ani w zależności od tego, czy obywatel_ka tę konkretną władzę polityczną wyłonioną w wyborach popiera, czy nie. Znajdują one bowiem oparcie w godności ludzkiej, zgodnie z artykułem 30 Konstytucji, według którego to właśnie „[p]rzyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.”
Prawa człowieka przysługują wszystkim obywatelom, nie tylko należącym do grup z jakichkolwiek powodów mniejszościowych. Nie są niczym dotyczącym tylko mniejszości; nie są czymś, o czym tak zwany przeciętnego obywatel i obywatelka mogą sensownie sądzić, że ich nie dotyczą.
r.pr. Magda Krzyżanowska – Mierzewska
Poniżej załączamy dokument zawierający listę kluczowych aktów prawnych i strategicznych opisujących prawa człowieka i obszary ich stosowania. Mamy nadzieję, że dokument ten będzie przydatny nie tylko przy wypełnianiu ankiety mającej na celu określenie status quo procesu „ulokalniania” praw człowieka w polskich miastach, ale też przy budowaniu argumentów do działania dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację praw człowieka w Polsce.