Z dumą i radością prezentujemy Wam publikację przedstawiającą podstawy prawne i metodologię podejścia koncepcji Miast praw człowieka. Publikacja odzwierciedla przede wszystkim pracę i doświadczenia polskich samorządów w ich „ulokalnianiu”. Trzon opracowania stanowi opis dobrych praktyk i wyzwań, z jakimi mierzą lub mierzyły się samorządy lokalne. Jest to zatem niezwykle cenny zbiór inspiracji i rozwiązań wdrażanych w polskich miastach.
Przystępując do pracy nad publikacją nie przypuszczałyśmy jak bardzo w obecnych warunkach będzie ona potrzebna i jak bardzo aktualne okażą się słowa Profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, ze wstępu do publikacji:
„Gościnność polskich wspólnot samorządowych, współpraca z organizacjami społecznymi, a także zaangażowanie wolontariuszy i wolontariuszek to dobra podstawa kształtowania przyszłości polskich miast.”
Dr hab. Adam Bodnar, Profesor Uniwersytetu SWPS, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji
Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest kwestiom podstaw prawnych i założeń dotyczących metodologii projektowania koncepcji Miast praw człowieka. W części tej znajdują się też przykłady działań na rzecz wdrażania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, Karty Różnorodności oraz budowania międzymiastowych sieci wsparcia.
Cześć druga, bardziej techniczna, opisuje krok po kroku proces wdrażania horyzontalnej polityki równościowej oraz przygotowywania odpowiedniej infrastruktury do opracowywania polityk i strategii uwzględniających prawa człowieka.
Część trzecia stanowi opis nowoczesnych rozwiązań i ciekawych inspiracji dla działań mających sprawić, że nasze miasta będą bardziej zielone, otwarte i włączające różnorodne społeczności mieszkanek i mieszkańców.
Życzymy przyjemnej lektury i jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom pracującym i działającym na rzecz praw człowieka za Waszą pracę i wkład!
Zespół Projektu.