Artykuł dr Adama Ploszki, który ukazał się na łamach czasopisma „Przegląd Konstytucyjny”. Publikacja pt. Miasta praw człowieka. Idea a praktyka działania wybranych polskich miast w obszarze praw człowieka. opiera się o wyniki badania empirycznego przeprowadzonego równolegle do badań prowadzonych w ramach projektu na grupie 40 największych polskich miast (pow. 100 tys. osób).
Aneks do publikacji „Miasta Praw Człowieka. Inspiracje, dobre praktyki, narzędzia”.
Miasta Praw Człowieka. Poster i broszura
Dodatkowe materiały w przystępny sposób przybliżają ideę i metodologię Miast Praw Człowieka.
Zostały przygotowane tak, żeby można je było wydrukować lub umieścić na stronie www Urzędu. Gdyby potrzebne było dopasowanie ustawień w plikach oryginalnych wg specyfikacji określonej drukarni, prosimy o kontakt.
Miasta Praw Człowieka. Inspiracje, dobre praktyki, narzędzia
Publikacja przedstawia podstawy prawne i metodologię podejścia koncepcji Miast praw człowieka. Odzwierciedlone są w niej przede wszystkim praca i doświadczenia polskich samorządów w ich „ulokalnianiu”. Trzon opracowania stanowi opis dobrych praktyk i wyzwań, z jakimi mierzą lub mierzyły się samorządy lokalne. Jest to zatem niezwykle cenny zbiór inspiracji i rozwiązań wdrażanych w polskich miastach.
Podsumowania rozdziałów w publikacji w formie krótkich prezentacji
Dla tych osób, które preferują krótkie i ustrukturalizowane podsumowania, autorki rozdziałów przygotowały krótkie prezentacje omawianych wyzwań i zagadnień.
O działaniach i inicjatywach antydyskryminacyjnych i równościowych – można przeczytać w rozdziałach 1.4 (autorka: Marta Mazurek), 1.5 (autorka: Agnieszka Krzyśka), 1.6 (autorki: Anna Strzałkowska, Justyna Białczak) i 3.6 (autorki i autorzy: Natalia Pobłocka, Maciej Kisała, Maciej Rusek). Podsumowanie rozdziałów 1.4 i 1.6 znajduje się w odpowiednio oznaczonych prezentacjach poniżej.
Analizy praw człowieka, prawa antydyskryminacyjnego i ich źródła przedstawione są w rozdziałach 1.1 (autorka: Edyta Widawska) i 1.7 (autorka: Katarzyna Wilkołaska), których podsumowanie znajduje się poniżej.
Procesy budowania miasta praw człowieka omawiane są w rozdziałach 1.3 (autorki: Marta Siciarek i Anna Strzałkowska), 2.1 (autorki: Barbara Borowiak i Anna Strzałkowska) i 2.2 (autorka: Kinga Wysieńska-Di Carlo), do których przygotowane zostały krótkie prezentacje. O tych procesach można przeczytać też w raporcie.
Inspiracji dotyczących niestandardowych narzędzi realizacji praw człowieka można szukać w rozdziałach 3.1 o deliberaterii (autorki: Aleksandra Wardak i Małgorzata Szlendak), 3.2 o projektowaniu inkluzywnym (autorka: Natalia Olszewska), 3.3 o przestrzeniach zielonych (autorka: Agnieszka Olszewska-Guizzo), 3.4 o prawach dzieci (autorka: Beata Patuszyńska) i 3.5 o prawach osób neuroatypowych (autorka: Joanna Erbel). Poniżej załączone są prezentacje treści rozdziałów 3.1-3.4.
„Ulokalnianie” praw człowieka w polskich miastach
W ramach realizacji zadań projektowych oraz dla podniesienia wiedzy o tym, jakie działania prowadzimy i w jakim celu, przygotowałyśmy raport podsumowujący dotychczasowe inicjatywy. Zachęcamy wszystkie osoby do lektury, tym bardziej, że opracowanie zawiera sporą dawkę wiedzy i praktycznych wskazówek o tym, jak różne miasta realizują prawa człowieka na poziomie lokalnym.
Pojęciownik równościowy
Pojęciownik równościowy opracowany przez Zespół ds. polityki równości i różnorodności Miasta Poznań. Pojęciownik zawiera praktyczne wskazówki odnośnie do komunikacji opartej na szacunku i godności każdego człowieka. Więcej o pojęciowniku można znaleźć na stronach Urzędu Miasta Poznań.
Miasta Praw Człowieka w perspektywie światowej
Publikacja pokonferencyjna po 10th World Human Rights Cities Forum – WHRCF 2020. Zawiera eseje dotyczące problematyki zrównoważonego rozwoju, równości i różnorodności w różnych miastach świata, z uwzględnieniem wytycznych zawartych w UN Sustainable Development Goals and the New Urban Agenda. Współautorką jednego z artykułów jest Dominika Sadowska. Publikacja w języku angielskim.
Wywiad z Anną Miler
Wywiad Anny Miler dla Centrum Archiwistyki Społecznej, w którym opowiada o herstorii, Gdańsku, Stowarzyszeniu Arteria i niniejszym projekcie.