Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich realizuje projekt mający na celu wsparcie samorządów w pracach nad budową i wdrażaniem polityk i strategii równościowych, uwzględniających godność człowieka jako źródło wszelkich indywidualnych praw i wolności.
Do września 2022 roku, w ścisłej współpracy z Państwem, czyli przedstawicielkami i przedstawicielami samorządów, społeczności lokalnych, ruchów miejskich i organizacji pozarządowych, lokalnych biznesów i instytucji edukacyjnych, planujemy wspólnie wypracować praktyczne narzędzia i platformę do wzajemnej wymiany doświadczeń samorządów, które już pracują albo dopiero planują podjąć prace w obszarze założeń, polityk i strategii włączających i równościowych.
Bazując na zebranych w ostatniej dekadzie doświadczeniach w obszarze polityk równościowych i konsultacjach z Państwem, jako współpartnerkami i współpartnerami projektu, planujemy opracować zbiór dobrych praktyk, narzędzi, sprawdzonych rozwiązań i tych, które nie odniosły spodziewanego skutku w formie praktycznego manuala oraz materiałów audiowizualnych. W trakcie projektu planujemy też webinaria online z udziałem Państwa i uznanych ekspertek i ekspertów w celu poznania Państwa doświadczeń i wsparcia w prowadzonych działaniach lub ich podjęciu.
Celowość działań
Różnorodność społeczna jest zasobem, a prawa człowieka niezbywalne, powszechne, naturalne, przyrodzone i nienaruszalne. Prawidłowo zarządzana różnorodność i poszanowanie praw człowieka i przynoszą wymierne korzyści na poziomie społecznym, politycznym i ekonomicznym.
Systemowe rozwiązania na rzecz różnorodności społecznej na poziomie polityki miejskiej daje mieszkankom i mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, wzmacnia poczucie przynależności, a także wpływa na jakość życia w mieście i jego formy organizacyjne. Dobra jakość życia to z kolei napływ ludności i – co szczególnie ważne – ludzi młodych, którzy przy utrzymaniu dobrych warunków, zostaną w mieście.
Różnorodność społeczna mieszkanek i mieszkańców Polski jest faktem. Sposób zarządzania tym potencjałem – wyborem.
Już od kilku lat biznes audytuje interesariuszy i interesariuszki i podmioty współpracujące pod kątem przestrzegania zasady niedyskryminacji, a także podejmowanych konkretnych działań i polityk w obszarze zarządzania różnorodnością. Kryterium otoczenia biznesowego respektującego różnorodność (więc także miast i gmin, w których dana spółka ma czy też może mieć siedzibę) zyskuje na znaczeniu dla przedsiębiorstw i ich potencjalnych inwestorów i inwestorek.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.