Nagrania webinariów
29 czerwca 2022 odbyło się ostatnie webinarium eksperckie organizowane w ramach naszego projektu.
W trakcie webinarium osoby uczestniczące omawiały sukcesy i wyzwania związane z projektowaniem Planów Równości Płci. Spotkanie otworzyła prezentacja dr Anny Cybulko i dr hab. Julii Kubisy, które są ekspertkami od Planów Równości Płci (GEP).
15 czerwca 2022 roku odbyło się przedostatnie spotkanie eksperckie organizowane w ramach projektu.
Ekspertką dzielącą się swoją wiedzą była Natalia Olszewska, założycielka Impronty, ekspertka Divercity+, autorka rozdziału w naszej publikacji o Miastach Praw Człowieka.
W trakcie webinarium rozmawiałyśmy o zasadach projektowania uniwersalnego (włączającego), uwzględniającego perspektywy m. in. osób starszych, z ograniczeniami poznawczymi i fizycznymi, kobiet, dzieci, mniejszości etnicznych, osób z niepełnosprawnościami, czasowymi ograniczeniami mobilności, osób neuroatypowych.
Więcej o projektowaniu inkluzywnym można też posłuchać w wywiadzie z Natalią Olszewską.
8 czerwca 2022 roku naszą gościnią na kolejnym spotkaniu eksperckim była Joanna Erbel.
Joanna Erbel jest socjolożką, działaczką miejską, ekspertką do spraw mieszkaniowych. Specjalizuje się we wspieraniu aktywności lokalnych i tworzeniu wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. W latach 2017–2020 zajmowała się tematem innowacji mieszkaniowych w PFR Nieruchomości. Autorka książek „Poza własnością̨. W stronę udanej polityki mieszkaniowej” (2020) oraz „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” (2022).
W trakcie webinaru Joanna koncentrowała się na następujących zagadnieniach: (1) zasady projektowania dla osób neuroatypowych; (2) wskazówki i dobre praktyki rozwiązań przyjaznych osobom neuroatypowym.
1 czerwca 2022 roku odbyło się spotkanie z dr Agnieszką Guizzo na temat związków między przestrzeniami zielonymi w mieście a zdrowiem psychicznym.
Podczas webinaru poruszono takie tematy, jak wpływ środowiska życia na zdrowie i zdrowie psychiczne; sposób, w jaki prawo do zdrowia psychicznego może być łamane przez złe decyzje projektowe; sposoby świadomego projektowania przestrzeni miejskich dla zdrowia.
Nasza ekspertka, dr Agnieszka Olszewska-Guizzo, jest założycielką i prezeską Fundacji NeuroLandscape.
11 maja 2022 roku odbyło się drugie z cyklu spotkań eksperckich organizowanych w ramach projektu. Spotkania mają na celu przybliżyć idee i metodologię Miast Praw Człowieka.
Tym razem rozmawiałyśmy z Ursulą Bauer i Michaelą Schatz. Ursula kieruje sekcją Gender Mainstreaming, a Michaela — sekcją Gender Budgeting Miasta Wiedeń.
W trakcie webinarium, prelegentki koncentrowały się na następujących zagadnieniach: (1) jak rozpocząć proces gender mainstreaming; (2) co jest podstawą implementacji (czyli jak powinien przebiegać proces budżetowania uwzględnieniem płci); (3) gdzie szukać poparcia i jak budować koalicje; (4) jak uwzględniać perspektywę praw kobiet we wszystkich strategiach i planach rozwoju miasta.
Wiedeń należy do sieci Miast Praw Człowieka i przoduje w wyznaczaniu trendów i standardów działań na rzecz praw człowieka. Wiedeńskie standardy realizacji zasady równości ze względu na płeć, które wdrażane są od niemal 30 lat stawiane są za wzór dla innych miast. W Wiedniu wszystkie polityki, strategie, plany zagospodarowania przestrzennego i budżet muszą uwzględniać perspektywę płci.
6 maja odbyło się inaugurujące webinarium eksperckie na temat metodologii Miast Praw Człowieka z Geraldine Guille z Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).
Geraldine odniosła się do historii i ewolucji koncepcji Miast Praw Człowieka w Europie i na świecie. Podsumowała także nowe ramy działania opracowane przez FRA we współpracy z różnymi miastami Europy.
Nagrania wywiadów z autorkami rozdziałów w podręczników
Konferencje i wystąpienia konferencyjne
12 października 2022 roku odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Poniżej znajdują się nagrania z tego wydarzenia.
28 października 2021 roku na Conscious City Festival Warsaw Anna Strzałkowska opowiadała o naszym projekcie oraz dobrych praktykach zebranych podczas budowania Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania. Poniżej można wysłuchać zapis jej wystąpienia.
21 kwietnia 2021 roku odbyła się konferencja „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie” zorganizowana w ramach projektu przez Stowarzyszenie Arteria oraz Komisję Praw Człowieka i Równego Traktowania działającą w Związku Miast Polskich.
Prawa człowieka na poziomie lokalnym to działania na rzecz włączenia i spójności społecznej, dobrej jakości życia dla wszystkich osób budujących wspólnotę lokalną. Przez działania na rzecz równości i włączania rozumiana jest taka konstrukcja polityk, programów i usług ogólnych, by uwzględniały potrzeby wszystkich osób, w tym mierzących się z zewnętrznymi ograniczeniami i marginalizacją ze względu na przykład na niepełnosprawność, tożsamość psychoseksualną, pochodzenie czy wiek.
Obecnie, gdy miasta w Europie i na świecie zostały mocno dotknięte przez pandemię, a rzeczywistość okazała się być sprawdzianem dla naszej solidarności z osobami dotkniętymi chorobą, problematyka realizacji praw człowieka nabrała szczególnego znaczenia. Samorządy w Polsce i w Europie uczą się, jakie są standardy tych działań, gwarancje praw każdej i każdego z nas i jakie są ich instytucjonalne formy. Nawiązują partnerstwa, porozumienia, bazują na dokumentach wypracowanych na poziomie międzynarodowym, by móc współtworzyć, ale i wprowadzać dobre praktyki w tym zakresie.
Podczas spotkania, swoimi refleksjami podzielił się z osobami uczestniczącymi w spotkaniu profesor Michael O’Flaherty, dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE. Zapraszamy do wysłuchania jego wystąpienia.
Więcej na temat konferencji znajdziesz na stronach Związku Miast Polskich.